Jak oszczędzać? Poradnik dla każdego

Inflacja i rosnące koszty życia sprawiają, że coraz częściej myślimy o oszczędzaniu pieniędzy. Wiedza na temat tego, jak oszczędzać i właściwie gospodarować swoimi pieniędzmi staje się absolutnie konieczna, aby móc dobrze funkcjonować w nowoczesnej gospodarce i znaleźć finanse niezbędne do tego, by kupić wymarzony samochód lub dom. W tym krótkim poradniku znajdziesz kilka sposobów na oszczędzanie – by stało się ono Twoim normalnym stylem życia i drogą do finansowego komfortu.

1. Określ dokładnie swoją sytuację finansową

W sercu każdego planu oszczędnościowego znajduje się określenie budżetu, jakim dysponujesz. Zanim ustalisz, jak oszczędzać, musisz nauczyć się budżetować. Budżetowanie pomaga ustalić priorytety wydatków i znaleźć równowagę między wydatkami a oszczędzaniem w ciągu całego roku. Aby obliczyć budżet, jakim dysponujesz, sprawdź wyciągi z karty kredytowej, rachunki, wyciągi bankowe i pokwitowania. Policz wszystkie swoje regularne wydatki, takie jak czynsz lub kredyt mieszkaniowy, transport, ubezpieczenie i elektryczność.

Następnie odlicz te wydatki od swoich dochodów – od łącznej kwoty, którą otrzymujesz jako wynagrodzenie za pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, emeryturę, zasiłki rządowe, alimenty, inwestycje itp.

Para oszczędza pieniądze.

Tu następuje pierwszy ważny zwrot – jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz, zadaj sobie pytanie, co możesz wyciąć lub cofnąć.

Opracowując swoje priorytety finansowe, zastanów się, które z ponoszonych przez Ciebie wydatków są absolutnie konieczne, a które są kaprysami, bez których możesz się obejść, jeśli potrzebujesz zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Warto aktualizować budżet przynajmniej raz w roku lub wtedy, gdy okoliczności znacząco się zmieniają (np. zmiana pracy, urodzenie dziecka).

2. Zapisuj wszystkie wydatki

Według różnych badań, większość ludzi uważa, że to duże wydatki wpędzają nas w kłopoty. W rzeczywistości to często wydawane drobne kwoty w ostatecznym rozrachunku są bardziej szkodliwe.

Aby nauczyć się, jak oszczędzać, trzeba śledzić i zapisywać codzienne wydatki, aby nie żyć ponad stan. Z tego zestawienia najszybciej dowiesz się, które wydatki sprawiają największy kłopot. W ten sposób możesz określić obszary, w których możesz zaoszczędzić.Sama myśl o konieczności śledzenia nawet drobnych wydatków może zapobiec zakupom impulsowym.

3. Spłać kartę kredytową

Ze wszystkich dostępnych kredytów, karty kredytowe są najwyżej oprocentowane. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego korzystanie z karty kredytowej wyrabia nawyki, które są zgubne dla oszczędnego życia. Odsunięcie w czasie “kary” za zakup jest tym, co podnosi atrakcyjność wydawania pieniędzy i nie daje odczuć dyskomfortu wywołanego zmniejszeniem stanu konta. Dlatego warto spłacić i pozamykać wszystkie karty kredytowe i związane z nimi konta bankowe.

Dopóki jednak masz kartę kredytową, przyjmij jako zasadę, aby zawsze spłacać miesięczny limit. W ten sposób unikniesz płacenia odsetek i innych opłat za opóźnienia w spłacie.

Najlepiej ustaw stałe polecenie zapłaty na kwotę nieco wyższą niż minimum. Dzięki temu, po pewnym czasie spłacisz całkowicie kredyt i będzie to pierwszy znaczący krok na drodze ku oszczędzaniu.

4. Otwórz konto oszczędnościowe

Rachunki oszczędnościowe mogą dać Ci wyższe oprocentowanie niż podstawowe konto transakcyjne, na które wpływają Twoje uznania. Przyjmij jako zasadę, że kwotę, która zostanie Ci po opłaceniu wszystkich niezbędnych wydatków przelejesz na rachunek oszczędnościowy. Skłoni Cię to do każdorazowego zastanowienia się, gdy będziesz chciał z tego konta wypłacić pieniądze na jakikolwiek zakup.

Jak oszczędzać pieniądze - skarbonka.

Możesz też przyjąć nawyk, aby za każdym razem, gdy logujesz się na konto główne wyrównywać jego zawartość i nadwyżkę przelewać na konto oszczędnościowe.
Przykład – logujesz się i na koncie masz 2432,65 zł. Przelewasz 32,65 zł na konto oszczędnościowe. W ten sposób w krótkim czasie zaczniesz budować całkiem solidny fundament oszczędnościowy i nawyk oszczędzania.

5. Kontroluj odruch wydawania

Karty kredytowe, bankomaty i zakupy online sprawiają, że wydawanie pieniędzy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Zwłaszcza na rzeczy, których chcemy, a nie potrzebujemy.

Dlatego – jeśli widzisz coś, czego chcesz, odczekaj co najmniej dzień przed zakupem. Odczekaj 30 dni, jeśli jest to duży zakup. Może się okazać, że pragnienie mija. Innym sposobem na skrócenie impulsu do zakupu jest obliczenie, ile godzin pracy reprezentuje cena zakupu. Są szanse, że uznasz, że przedmiot nie jest tego wart.

Dodaj komentarz