Podcasty kryminalne — czego słuchać?

W dobie wszechobecnych ekranów i ciągłego wpatrywania się w wyświetlacze komputerów czy smartfonów warto pomyśleć o rozrywce, która pozwala odpocząć naszym oczom. Idealnym rozwiązaniem są podcasty, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Dla fanów dreszczyku emocji i historii z zagadką w tle świetnie sprawdzą się podcasty kryminalne. Obecnie w internecie dostępnych jest mnóstwo kanałów poświęconych tematyce morderstw i spraw detektywistycznych. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Podcasty kryminalne – Mafijne historie

To podcast dla osób zainteresowanych naszym rodzimym podwórkiem przestępczym. Jego autorem jest Filip Czerwiński, twórca kanału “Mafia PL”. Dał się on poznać szerszej publiczności dzięki swojej książce “Śladami polskich gangsterów” oraz jako współautor filmu dokumentalnego “Pershing. Król życia”. W jego podcastach posłuchamy o zawiłych losach mafii z Pruszkowa oraz Wołomina, a także bliżej poznamy jedną z najbarwniejszych postaci polskiej gangsterki – Pershinga. 

Stanowo

To kolejny kanał z gatunku true-crime, dzięki któremu poznamy mrożące krew w żyłach historie oparte na faktach. Prowadząca ma prawdziwy talent do opowiadania, a sposób kierowania przez nią narracji sprawia, że od razu wsiąkamy w przedstawiane przez nią historie. Autorka jest skrupulatnym poszukiwaczem faktów, dzięki czemu otrzymujemy profesjonalnie przygotowany materiał naszpikowany sprawdzonymi informacjami. Podcasty kryminalne na kanale “Stanowo” dotyczą spraw głównie ze Stanów Zjednoczonych, choć pojawiło się kilka odcinków dotyczących chociażby krajów skandynawskich. 

Szepthanki

Wśród podcastów kryminalnych znalazła się również propozycja dla osób podatnych na zjawisko ASMR, czyli mrowienie w okolicach głowy lub szyi wywołane przez różne bodźce, w tym słuchowe. To niezwykła alternatywna dla osób lubiących historie z morderstwami w tle, które jednocześnie pragną się zrelaksować przy uspokajających szeptach. Tematyka kanału obejmuje przeważnie historie z obszaru true-crime, głównie zaginięcia, nierozwikłane morderstwa, a także niewyjaśnione zjawiska dotyczące ludzkiego umysłu. Co ważne, nawet osoby niezainteresowane efektem ASMR znajdą tu wartościowy content. 

Kryminatorium

Jeśli ktoś szuka podcastu na naprawdę wysokim poziomie, zarówno w kwestii merytorycznej, jak i technicznej, warto wysłuchać odcinków “Kryminatorium” przygotowanych przez Marcina Myszkę. To regularna dawka historii o seryjnych zabójcach, niewyjaśnionych zaginięciach i morderstwach rodem z Archiwum X. Przedstawiane historie pochodzą zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Dodatkowo każdy materiał urozmaicony jest efektami dźwiękowymi, świetnie dobranym podkładem muzycznym oraz głosami aktorów. To średnio pół-godzinna podróż wokół najciekawszych przypadków kryminalnych ostatnich dekad. Na kanał regularnie wchodzą nowe odcinki, dzięki czemu nie musimy się bać o dostęp do nowych opowieści. 

Dorwać bestię

Podcast “Dorwać bestię” to propozycja stacji RMF dla fanów spraw kryminalnych. Jeśli nie masz dużo czasu i chcesz szybko wysłuchać zdumiewającej historii, to jest idealna propozycja dla ciebie. Odcinki trwają od 10 do 15 minut i poświęcone są przeróżnym sprawom z całego świata. To gwarantowana dawka grozy podana szybko i ciekawie. Głos Przemysława Skowrona, który czyta teksty, świetnie wprowadza w klimat zagadkowych wydarzeń pełnych szokujących zwrotów akcji, a wszystko to oparte na faktach. 

Kryminalne historie

To podcast przygotowany z wyjątkową dbałością o szczegóły. Rzetelny research towarzyszący każdemu odcinkowi sprawia, że minuty spędzone na tym kanale wzbogacą naszą wiedzę i zaspokoją głód historii przyprawiających o zgrozę. Na dużą pochwałę zasługuje przyjemny w odbiorze głos prowadzącej. Podcast na YouTube jest dodatkowo uzupełniony materiałem fotograficznym. Na “Kryminalne historie” musimy sobie zarezerwować nieco więcej czasu. Średnio odcinki trwają około 35 minut, lecz będą to chwile absolutnie dobrze spożytkowane. Wśród tematów znajdziemy zarówno wydarzenia współczesne, jak i historie z odleglejszej przeszłości.    

A Wy jakie podcasty kryminalne słuchacie?

Dodaj komentarz