Piękna polana usiana kwiatami, leśny zagajnik, wypielęgnowany ogród, a może egzotyczna plaża? Ślub w tego typu miejscu jest marzeniem niejednego i niejednej z nas. Wizja wypowiedzenia ku sobie znamiennego „TAK” na łonie natury jest naprawdę kusząca. Dlaczego więc tak wiele osób z niej rezygnuje? Jak się okazuje ślub w plenerze nie jest czymś oczywistym wśród Polek i Polaków. Zdecydowanie częściej decydujemy się na zaślubiny w gmachu urzędu stanu cywilnego czy świątyni. Co wpływa na taki stan rzeczy? Nie mamy pewności, jednak przypuszczamy, iż wiele osób może po prostu nie zdawać sobie sprawy z faktu, że ślub w plenerze nie zdarza się tylko na hollywoodzkich filmach i jego zorganizowanie w polskich realiach również jest możliwe. Pytanie tylko od czego zacząć.
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, że śluby bywają różne. Mamy do wyboru tradycyjne formy jak ślub cywilny bądź kościelny, ale również bardziej ekstrawaganckie np. ślub humanistyczny. Poziom trudności, z którym przyjdzie nam się zmierzyć podczas organizacji ślubu w plenerze będzie w największej mierze zależał od tego, na który typ się zdecydujemy. Zdecydowanie najprościej na łono natury przenieść ślub humanistyczny. Podczas tej ceremonii niemal nic nas nie ogranicza. Pozostaje jedynie wynająć osobę, która posiada uprawnienia do udzielenia ślubu humanistycznego i to w zasadzie wszystkie formalności. W przypadku ślubu cywilnego lub kościelnego komplikacji może pojawić się więcej.
Ceremonia ślubu cywilnego pod gołym niebem? Sprawdź, co musisz wiedzieć
Zaczęliśmy od najłatwiejszego do zorganizowania w plenerze typu ślubu. Idźmy więc tym tropem. Na drugim miejscu pod względem należnych do spełnienia warunków formalnych jest ślub cywilny. W 2015 r. znowelizowano bowiem ustawę o aktach stanu cywilnego i od tego momentu ceremonie zaślubin o statusie państwowym poza urzędem stanu cywilnego są zdecydowanie prostsze w organizacji. Jedyne co powinniśmy zrobić ze stosownym wyprzedzeniem to złożyć pisemny wniosek o udzielenie ślubu w wymarzonej przez nas formie z załączoną datą ceremonii. Opłata, którą przy tej okazji będziemy zmuszeni uiścić wynosi 84 zł, a więc stosunkowo niewiele.

Urzędy zwykle przychylają się do prośby narzeczonych, jednak zdarza się także, iż pozwolenie nie zostaje udzielone. Dlaczego? Zaślubiny cywilne są zawierane w świetle prawa państwowego. Miejsce udzielania ślubu musi być więc stosunkowo spokojne i takie, w którym da się spełnić warunek zachowania powagi względem symboli narodowych np. godła, które swoją drogą jest obowiązkowym elementem wystroju w miejscu ceremonii. Jeśli więc jesteśmy w stanie zapewnić urząd, że plener, w którym planujemy nasz ślub spełnia te wytyczne, raczej nie powinniśmy się obawiać braku zgody.
Jak już zapewne zdążyliście się domyślić, najtrudniejszą do zorganizowania w plenerze formą ślubu jest ceremonia kościelna. Nadal jednak jego realizacja jest możliwa, jeśli spełnimy wymagane warunki oraz dokaże nam odrobina szczęścia. Dlaczego organizacja plenerowego ślubu kościelnego jest utrudniona?
Kościół rzymskokatolicki a ślub w plenerze
Ze względu na to, że większość mieszkańców naszego kraju deklaruje przynależność do wyznania rzymskokatolickiego, w niniejszym artykule poruszymy wyłącznie kwestię związane ze ślubem w tym obrzędzie. Na katolicki ślub w plenerze (podobnie jak w przypadku zaślubin cywilnych) musimy uzyskać zgodę. W tym przypadku udziela jej najczęściej biskup lub proboszcz w konsultacji z biskupem. Przebieg procedury wewnętrznej jest niejasny, dlatego nie będziemy się zagłębiać w tę kwestię. Należy jednak zaznaczyć, iż zwracając się z prośbą o zezwolenie na organizację ślubu w plenerze do władz kościelnych musimy przygotować się na pytania o to, co zmotywowało nas do złożenia tej prośby.

Jako iż nie istnieje żaden spis kryteriów, które należy spełnić, aby zgodę na katolicki ślub na łonie natury otrzymać, większości par nie udaje się wstrzelić z argumentacją w oczekiwania hierarchów. Wnioski o udzielenie ślubu w tym trybie są więc najczęściej odrzucane. Niemniej, jeśli mimo wszystko zdecydujecie się spróbować, polecamy Wam wystosowanie prośby o zgodę bezpośrednio do biskupa i to z zachowaniem odpowiedniego wyprzedzenia (minimum 12 miesięcy).