Bostonka – charakterystyka i leczenie

Choroba bostońska inaczej bostonka  jest powszechną, zakaźną infekcją wirusową, która dotyka niemowlęta, dzieci i dorosłych. Zwykle charakteryzuje się owrzodzeniami jamy ustnej oraz wysypką na dłoniach i stopach. Bostonka może być nieprzyjemna dla osób dotkniętych chorobą, ale generalnie jest łagodna i samoograniczająca się. W tym artykule omówimy charakterystykę tej choroby i różne dostępne metody leczenia.

Choroba bostońska – co to takiego?

Pryszczyca dłoni i ust jest powszechną chorobą wirusową, która dotyka dzieci i dorosłych, ale najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci. Charakteryzuje się pęcherzową wysypką na dłoniach, stopach i wewnątrz jamy ustnej. Chociaż ten stan może powodować dyskomfort u osób dotkniętych chorobą, zwykle ustępuje w ciągu 7 do 10 dni bez żadnych trwałych komplikacji.

Infekcja powodująca chorobę dłoni i jamy ustnej jest najczęściej wywoływana przez wirus Coxsackie. Wysypce może towarzyszyć stan podgorączkowy, ból gardła, ból głowy, utrata apetytu lub złe samopoczucie. Większość dzieci z ręką, stopą i ustami nie wydaje się bardzo chora; jednak niektórzy mogą odczuwać bolesne połykanie z powodu zmian w gardle lub na języku. W rzadkich przypadkach mogą również wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty lub biegunka.

Charakterystyka: objawy, przyczyny, zapobieganie

Bostonka jest powszechną infekcją wirusową, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzuje się gorączką, bólem gardła, pęcherzami w jamie ustnej lub na dłoniach lub stopach, a czasami wysypką na dłoniach lub podeszwach stóp. Objawy pojawiają się zwykle od 3 do 5 dni po kontakcie z osobą zakażoną i mogą trwać od 7 do 10 dni.

Główną przyczyną bostonki jest wirus Coxsackievirus A16, chociaż inne wirusy, takie jak enterowirusy, również mogą go powodować. Aby zapobiec chorobie, ważne jest, aby ludzie praktykowali dobre nawyki higieniczne, takie jak częste mycie rąk mydłem i wodą; unikanie kontaktu z osobami chorymi; nieudostępnianie kubków/sztućców/ręczników/itd.; dezynfekcja zabawek; oraz unikanie kontaktu ze śliną zakażonych osób.

Bostonka – leki i domowe środki zapobiegawcze

Choroba bostońska jest powszechną infekcją wirusową, która dotyka dzieci. Zwykle charakteryzuje się bolesnymi owrzodzeniami w jamie ustnej, łagodną gorączką i wysypką na dłoniach i stopach. Nie ma lekarstwa na bostonkę, ale dostępnych jest kilka metod leczenia zmniejszających objawy i powikłania.

Leki można stosować w celu obniżenia gorączki, złagodzenia bólu i pomocy w odwodnieniu spowodowanym biegunką lub wymiotami. Lekarz może również przepisać antybiotyki, jeśli bakterie zaangażują się w wirusa. Można również stosować miejscowe kremy dostępne bez recepty w celu zmniejszenia swędzenia związanego z wysypką spowodowaną przez bostonkę.

Domowe środki zaradcze obejmują stosowanie zimnych okładów na dotkniętych obszarach w celu zmniejszenia obrzęku i dyskomfortu z powodu owrzodzeń w jamie ustnej lub wysypki na dłoniach, lub stopach.

Dodaj komentarz